MONITORING - TELEWIZJA PRZEMYSŁOWA - KLIMATYZACJA - WENTYLACJA - SYSTEMY ALARMOWE

Kamery przemysłowe – jakie wybrać i na które parametry należy zwrócić uwagę?

Działamy lokalnie! Zapytaj o montaż klimatyzacji w miastach...

Kamery przemysłowe w analogowej technologii CCTV do niedawna były najczęściej wybieranym rozwiązaniem, służącym do zabezpieczenia dużych powierzchni biurowych czy magazynów. Obecnie coraz popularniejsze stają się bezprzewodowe kamery Wi-Fi. To jednak nie wszystkie ważne parametry kamer.

Wybór kamer przemysłowych do monitoringu nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Na początek warto wybrać spośród rodzajów technologii przesyłu sygnału – Wi-Fi / IP, klasyczny przesył analogowy lub nowoczesna technika Power over Ethernet. Następnym krokiem jest wybór konkretnego rodzaju kamery, której kształt i możliwości obrotów powinny być dopasowane do zapotrzebowania. Ostatecznie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak rodzaj procesora kamery, ilość pamięci RAM, czas migawki i rozdzielczość rejestrowanego obrazu.

Kamery przemysłowe do zastosowań gospodarczych – technologia przesyłu sygnału

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając kamery przemysłowe, jest kwestia sposobu przesyłu sygnału wideo. Pod tym względem zasadniczo można wyróżnić kamery przemysłowe bezprzewodowe, dostępne w nieco wyższych cenach, a także kamery przewodowe. W jednym i w drugim przypadku kamera musi być podłączona do kabli energetycznych, zapewniających energię elektryczną potrzebną do działania. Kamery przemysłowe Wi-Fi czy kamery IP charakteryzują się jednak tym, że nie potrzebują dodatkowe kabla, służącego do przesyłu sygnału wideo. Wiąże się to z wieloma funkcjonalnościami, których brakuje produktom analogowym i starszego typu kamerom CCTV.

Kamery bezprzewodowe IP / Wi-Fi w sposób zdalny przesyłają sygnał do płyty głównej systemu zabezpieczeń. Dzięki temu ciągłość przesyłu danych zostaje zachowana zawsze, gdy sieć internetowa działa sprawnie. W tym wypadku bardzo istotne staje się więc odpowiednie zabezpieczenie sieci. Nie można tego powiedzieć o kamerach analogowych – w ich wypadku konieczne staje się właściwe zabezpieczenie infrastruktury przesyłowej tak, aby w przypadku uszkodzeń mechanicznych okablowania lub ingerencji o charakterze sabotażowym ciągłość przesyłu sygnału była zachowana.

Warto wspomnieć również o najnowszej technologii Power over Ethernet. Kamery skonstruowane z myślą o pracy w technice PoE nie muszą posiadać kabli zasilających. Energia przesyłana jest za pomocą kabla ethernetowego, odpowiedzialnego również za przesył sygnału wideo do jednostki centralnej. To rozwiązanie może być dużym ułatwieniem w zależności od charakteru i potrzeb konkretnej nieruchomości.

Pierwsze z nich są najczęściej wykorzystywane w zastosowaniach zewnętrznych. Dzięki specjalnej obudowie są bardzo wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Swoją nazwę zawdzięczają kształtowi, przypominającemu prostopadłościan.

W zastosowaniach zewnętrznych sprawdzają się też kamery obrotowe. Rejestratory te mają zdolność do obracania się w zasięgu 360 stopni i mogą być zaprogramowane automatycznie lub sterowane manualnie.

Kamery kopułowe to urządzenia, które najczęściej odnajdują się w chronieniu wnętrz nieruchomości. Ich unikatową cechą jest brak rozpoznawalności z zewnątrz, w którym kierunku zwrócony jest obiektyw rejestratora. Dzięki temu dają wrażenie, jakby cały obszar był monitorowany.

Tubowe kamery przemysłowe to produkty stosunkowo uniwersalne. Bardzo wiele modeli występuje w wersjach bezprzewodowych oraz z doskonałymi parametrami jakości rejestrowanego obrazu, np. Full HD. Oprócz dobrych właściwości rejestrujących urządzenia te mają również tę zaletę, że świetnie się prezentują, przez co mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.

Może Cię zainteresuje?